Studenti fakulty zdravotnických věd pomáhají napříč Moravou

Vsetínská nemocnice.
Foto: nemocnice-vs.cz
úterý 17. březen 2020, 14:30 – Text: Martin Višňa

Nejen posluchači lékařské fakulty, ale i studenti nelékařských oborů na fakultě zdravotnických posilují personál nemocnic a dalších zařízení. Tři desítky budoucích sester či záchranářů již pomáhají vedle Fakultní nemocnice Olomouc například v nemocnici v Boskovicích, Uherském Hradišti či Vsetíně nebo v léčebném ústavu Paseka.

„Na výzvu pana děkana zareagovalo 135 studentů, z toho 34 již pracuje buď jako dobrovolník, nebo na dohodu o provedení práce v nemocnicích, zdravotnických či zdravotně sociálních zařízeních. Ostatní jsou připraveni bezodkladně nastoupit. K pomoci se přihlásili studenti napříč všemi ročníky a obory, nejvíce všeobecné sestry a zdravotničtí záchranáři, ale také studenti fyzioterapie, pediatrického ošetřovatelství a další,“ uvedla proděkanka pro studium a organizaci Zdeňka Mikšová.

Dodala přitom, že skupina dobrovolníků se částečně překrývá se skupinou studentů třetích ročníků a navazujícího magisterského studia, na které se vztahuje pracovní povinnost na základě usnesení vlády. Pracovní povinnost se týká 77 studentů fakulty zdravotnických věd. „Zapojení některých studentů ale komplikuje uzavření Litovle, Uničova a jejich okolí. Chtěli by pomoci, ale nemůžou, jsou v karanténě,“ podotkla proděkanka.

O tom, kdo kde na výpomoc nastoupil, studenti pravidelně vedení fakulty informují. Doložená odpracovaná doba jim pak může být uznána jako výkon praktické výuky. „Momentálně řešíme nastavení nových termínů harmonogramu akademického roku, protože studenti třetích ročníků, kteří nyní pracují, nemohou zároveň dokončovat své bakalářské práce a ještě plnit všechny úkoly samostudia, které jim zadávají vyučující. Bude nutno jim dát časový prostor pro řádné ukončení letního semestru,“ doplnila Zdeňka Mikšová.

Zpět