První česká kniha o možnostech rehabilitace lidí s kardiovaskulárními onemocněními

Autorem publikace je Robert Vysoký, který vyučuje mj. na Fakultě zdravotnických věd UP. Foto: archiv R. V.
Úterý 23. srpen 2022, 14:00 – Text: David Kresta

Jaké možnosti rehabilitace mají pacienti s kardiovaskulárními onemocněními, shrnuje nová kniha Vydavatelství Univerzity Palackého s názvem Rehabilitace a preskripce pohybové aktivity u kardiovaskulárních a vybraných interních onemocnění. Autorem publikace je zkušený fyzioterapeut Robert Vysoký, který jako pedagog působí patnáct let na Lékařské fakultě a Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity Brno a tři roky vyučuje na Fakultě zdravotnických věd UP. Jde přitom o vůbec první česky psanou knihu na dané téma v komplexním pojetí od rehabilitace po preskripci s přesahem do ostatních oblastí interního lékařství. Její vznik trval téměř deset let.

„Dané téma je oblastí mé klinické specializace, proto jsem se ani nemusel rozhodovat složitě. Vzhledem k absenci české literatury zpracovávající dané téma jsem byl již více než deset let dotazován studenty i kolegy z oboru, jestli se nechystám napsat odbornou knihu z oblasti rehabilitace v kardiologii a interním lékařství. Během svého více než čtrnáctiletého působení ve Fakultní nemocnici Brno jsem získal mnoho klinických zkušeností a spolu s kolegy z nemocnice a univerzity také vyřešil několik výzkumných záměrů. Vše jsem zužitkoval při psaní publikace, která může být základní literaturou pro pregraduální přípravu studentů fyzioterapie a medicíny a také pro postgraduální přípravu fyzioterapeutů a lékařů. Důležité informace zde najdou také odborníci na prevenci a pohybovou aktivitu," popsal Robert Vysoký.

Nová kniha se zabývá pohybovou aktivitou jako základním stavebním kamenem v prevenci a rehabilitaci. Velký prostor je věnován indikacím, rehabilitačním strategiím, předpisu optimální úrovně pohybové aktivity u jedinců s kardiovaskulárním onemocněním a u dalších interních onemocnění.

Publikace vznikala postupně, s několika přestávkami nakonec svému autorovi zabrala téměř deset let. „Téměř veškerá dostupná literatura byla v anglickém jazyce, téměř vše jsem tedy musel čerpat ze zahraničí. Významným způsobem mi pomohla má dlouholetá praxe v této specializaci," zdůraznil Robert Vysoký, který v oboru rehabilitace působí již téměř dvě dekády a tři roky je pedagogem na Fakultě zdravotnických věd UP. „Od dětství po absolvování vysokoškolského studia jsem žil v Olomouci, mám tedy k tomuto městu i univerzitě blízký vztah," zmínil autor publikace, která je pro zájemce dostupná na e-shopu Vydavatelství Univerzity Palackého.