Na národní konferenci ZDRAV-EDU měl své zastoupení Ústav zdravotnického záchranářství a intenzivní péče

Pondělí 30. říjen 2023, 10:00 – Text: Vladimír Jarušek

Ve dnech 23. a 24. října se konala národní konference „ZDRAV-EDU 2023“. Jednalo se o vůbec první národní konferenci na téma vzdělávání ve zdravotnictví. Ústav zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci reprezentoval Vladimír Jarušek.

Ambicí ministerstva zdravotnictví je založit tradici setkávání odborníků zastupujících vzdělavatele, zdravotnické pracovníky, studenty zdravotnických oborů, ale i zákonodárce nebo poskytovatele zdravotních služeb a dalších stakeholderů rezortu zdravotnictví a vzdělávání.

Hlavními tématy konference byly Strategie Ministerstva zdravotnictví ČR, Celoživotní a specializační vzdělávání a také Personální kapacity a potřeby českého zdravotnictví. Ústav zdravotnického záchranářství a intenzivní péče, Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci reprezentoval Vladimír Jarušek, který vystoupil s příspěvkem „Praktická výuka prostřednictvím simulací u NLZP“. Příspěvek se zabýval moderními pedagogickými metodami, mezi které se řadí i výuka na moderních medicínských simulátorech.

Celá konference se nesla v duchu nejen přednášek, ale zejména komunikace předních oborníků oboru. Konference se účastnil ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek, Hlavní sestra ČR Alice Strnadová, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek či proděkanka Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity Andrea Pokorná.

Jednoznačně nás v pregraduálním a postgraduálním vzdělávání ve zdravotnictví čeká orientace na moderní metody výuky, a především také nelehký úkol připravit pro systém poskytování zdravotní péče v ČR dostatek nových absolventů všech oborů, kteří nahradí generaci „Husákových dětí“, která bude v následujících 10 až 15 letech odcházet do důchodu.

Podrobnější informace o konferenci a jejím programu najdete ZDE