Modrá je dobrá: Univerzitní krev pomáhá již deset let

V roce 2020 registrovala Fakultní nemocnice Olomouc celkem 954 „univerzitních“ odběrů krve.
Foto: Martin Višňa, v textu Vojtěch Duda
Úterý 9. únor 2021, 8:00 – Text: (red)

V rámci tradičního Akademického týdne, během něhož si Univerzita Palackého letos připomene 75. výročí svého znovuobnovení v únoru roku 1946, proběhne i další ročník výzvy Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá. Ta si klade za cíl již desátým rokem podporovat a propagovat bezplatné dárcovství krve – v roce 2021 o tolik potřebnější. Zároveň výzva symbolicky zakončí semestrální Souboj fakult v bezplatném dárcovství krve, za nímž stojí studenti fakulty zdravotnických věd.

Během týden trvající akce vyzývá rektor všechny studenty a zaměstnance UP, aby přišli darovat to nejcennější, co mají – svou krev, a to nejen v Olomouci. „Velice mě těší, že se každým rokem pro darování krve rozhoduje stále více našich studentů a zaměstnanců. Dokonce i v roce 2020, kdy probíhala výuka povětšinou distančně, darovalo krev v Olomouci více lidí než o rok dříve a věřím, že letos tomu nebude jinak,“ nešetřil díky rektor UP Jaroslav Miller.

Deset let univerzitního dárcovství

Každý student či zaměstnanec UP, který se rozhodne darovat krev na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc v týdnu od 15. do 19. února, by se měl registrovat na e-mailu daruj@upol.cz. „Následně si s daným člověkem upřesníme den a čas, kdy se může k odběru dostavit. Ve spolupráci s transfuzním oddělením máme vyblokován celý týden pro dárce z našich řad, a právě pro hladký průběh akce, i s ohledem na epidemiologická opatření, vytváříme týdenní rozpis dárců,“ upřesnil Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP, který stál v roce 2010 u vzniku iniciativy. Všichni dárci si navíc kromě dobrého pocitu odnesou i malý dárkový balíček od UPointu a Fakultní nemocnice Olomouc.

Nejen v Olomouci, ale i po celé ČR

Nově pak chce univerzita oslovit i dárce mimo Olomouc. „Letos, kdy je situace o poznání složitější a semestr začne v online podobě, vyzýváme k bezplatnému dárcovství nejen v Olomouci, ale i na všech transfuzních stanicích v zemi. Každý student či zaměstnanec, který bude krev darovat mimo Olomouc a zašle nám na e-mail daruj@upol.cz fotku nebo se označí na Instagramu s hashtagem #darujkrevsrektorem během odběru v týdnu od 15. do 19. února, dostane od univerzity malý dárek poštou,“ dodal Marek Jukl z Přírodovědecké fakulty UP, který je zároveň prezidentem Českého červeného kříže.

V roce 2020 registrovala Fakultní nemocnice Olomouc celkem 954 „univerzitních“ odběrů krve, což bylo dokonce o téměř 60 odběrů více než v roce 2019. Od roku 2014, kdy se odběry za UP počítají, jich pak bylo celkem 4533, což odpovídá více než dvěma tisícům litrů krve nebo krevní plazmy. Akci organizuje Univerzita Palackého v Olomouci ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc, transfuzním oddělením a iniciativou 470 ml.

Další informace na www.daruj.upol.cz.

Soutěž Daruj krev s UP. Stejně jako v předchozích letech vylosovali v rámci celoroční soutěže Daruj krev s UP rektor UP Jaroslav Miller a prezident Českého červeného kříže Marek Jukl z loňských univerzitních dárců desítku šťastlivců, kteří se mohou těšit na pěkné ceny. Vylosovaní budou v nejbližších dnech kontaktováni organizátory soutěže.

Souboj fakult v darování krve vrcholí

„Rektorskou“ výzvou v Akademickém týdnu UP zároveň vyvrcholí Souboj fakult v bezplatném dárcovství krve, který s heslem „Vyhrň rukáv“ během zimního semestru organizovali studenti fakulty zdravotnických věd. Studenti a zaměstnanci univerzity, kteří se při darování do soutěžního souboje zapojili, darovali na 89 litrů krve.

„Fakulty soutěží ve dvou kategoriích. S největším objemem darované krve aktuálně vede filozofická fakulta. Druhá kategorie zohledňuje počet studentů na jednotlivých fakultách a jejich procentuální zastoupení v soutěži, zde vede naše fakulta zdravotnických věd, hned za ní pak jsou lékařská fakulta a fakulta tělesné kultury,“ uvedla k průběhu souboje organizátorka Simona Konečná s tím, že pro zájemce připravili i dva soutěžní kvízy s tematikou krve. Oba se setkaly s velkým zájmem, u druhého kvízu pořadatelé zaznamenali na 300 účastníků.

Souboj fakult skončí 21. února. Dárci se do něj stále mohou přihlásit prostřednictvím formuláře, který si nechají potvrdit na odběrovém místě a následně jej vhodí do některého ze sběrných boxů umístěných na fakultách a na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Po sečtení a kontrole formulářů organizátoři vyhlásí vítězné fakulty a po domluvě s děkany předají poháry. Proběhne také losování dárců o ceny od sponzorů souboje. „Darováním krve můžeme pomoci těm, kteří měli o trochu méně štěstí, a zároveň vám samotným to může udělat hezčí den. Pokud se necítíte na to, jít darovat sami, nejlepším řešením je domluvit se se spolužáky či kolegy a vyrazit na odběr bojovat za svoji fakultu společně,“ vyzvala Simona Konečná k účasti další potenciální dárce.

Další informace k Souboji fakult jsou k dispozici zde