Fakulta zdravotnických věd pořádá první zimní školu porodní asistence

Ilustrační foto: Martin Višňa
Středa 6. únor 2019, 11:00 – Text: Martin Višňa

Účastníky ze čtyř zemí přivítá zimní škola porodní asistence Midwifery in the 21st Century, jejíž první ročník pořádá fakulta zdravotnických věd. Hovořit se bude mimo jiné o specifikách péče o těhotné u nás a v zahraničí, nebudou chybět ani praktické lekce. Připraven je i celodenní kurz s uznávanou německou porodní asistentkou Barbarou Kosfeld.

„Porodnictví a porodní asistence jsou velmi dynamické obory, které ve většině případů odrážejí situaci ve společnosti. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi světa, ale i státy Evropské unie jsou tak výrazné, že nás napadlo zorganizovat setkání studentů a vyučujících z partnerských vysokých škol a tyto zvláštnosti a specifika probrat. Bouřlivou diskuzi očekáváme při rozhovorech nad kompetencemi porodních asistentek v evropském kontextu,“ uvedl přednosta pořádajícího ústavu porodní asistence Martin Procházka.

Zimní školy se v termínu 11. až 15. února zúčastní studenti a vyučující z České republiky, Belgie, Estonska a Německa. Na programu jsou teoretické přednáškové bloky v prostorách fakulty, také praktický výcvik na odděleních Porodnicko-gynekologické kliniky a Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Lekce se zaměří například na fyzioterapii v porodní asistenci nebo na srovnání perinatálních dat ze zemí účastníků, německá lektorka Barbara Kosfeld pak povede kurz na téma Porodní asistentka při fyziologickém těhotenství.

Barbara Kosfeld je označována jako v Evropě ojedinělá porodní asistentka. Její předností je spojení znalostí a praktických zkušeností z primární porodnické péče se schopností předat informace uceleným a přehledným způsobem. Její schopnost vysvětlit návaznost a kombinaci faktů a začlenit kombinaci příčiny a následku v celé šíři probírané látky je pro výuku bezpečné péče poskytované porodní asistentkou zcela zásadní. Díky tomu lze již z průběhu těhotenství „přečíst“ očekávaný průběh porodu. O kurzy Barbary Kosfeld bývá mimořádný zájem.

Zimní školu věnovanou porodní asistenci pořádá fakulta zdravotnických věd poprvé. A nemusí zůstat u jednorázové akce. Pokud se premiérový ročník podaří, chtěli by pořadatelé do budoucna spektrum účastníků rozšířit i o další země Evropské unie, případně Austrálie, kde má fakulta rovněž partnerskou instituci.