Budoucím záchranářům přednášel špičkový izraelský expert na krizové řízení

Gary Grosman vedl dvoudenní výukový program pro studenty oboru Zdravotnický záchranář.
Fotogalerie: Radka Filipčíková
pondělí 3. prosinec 2018, 13:30 – Text: Velena Mazochová

Unikátní sérii workshopů nabídla návštěva člena záchranného útvaru izraelského vojenského letectva Gary Grosmana na fakultě zdravotnických věd. Studentům oboru Zdravotnický záchranář prezentoval své zkušenosti z krizového řízení při katastrofách a záchranných akcích po teroristických útocích. 

V průběhu dvou dnů měli studenti možnost získat základní teoretické znalosti a praktické dovednosti k tématům, které se týkaly zejména obtížné intubace v přednemocniční péči, připravenosti na teroristické útoky a efektivní sebeobrany pro záchranáře. Seznámili se také se systémem a postupy záchranné zdravotnické služby v Izraeli. „Vzhledem ke konfliktům, ke kterým v Izraeli dochází, pracují tamní záchranáři pod mnohem větším tlakem, a volí proto efektivnější postupy,“ uvedla garantka kurzu a proděkanka FZV Radka Filipčíková. 

„V našem systému zdravotní péče pracují u záchranné služby pouze paramedici, kteří jsou dostatečně vzdělaní, aby zraněným potřebnou urgentní přednemocniční péči poskytli. Lékaře samozřejmě potřebujeme, ale jejich znalostí mnohem lépe využijeme v nemocnicích. Nerozlišujeme přitom úrovně lékaře, paramedika nebo zdravotní sestry – jsou to prostě zdravotníci, kteří mají různé cíle a různou náplň práce,“ upozornil Gary Grosman, který má za sebou třicetiletou zkušenost s prací záchranářů při řešení krizových situací. 

Workshop, který vedl se svým českým kolegou Luďkem Prudkým, odborníkem na bojová umění a osobní bezpečnost, byl zaměřený na využití prvků sebeobrany v přednemocniční péči záchranářů. „Cílem bylo ukázat, jak efektivně bránit sebe, pacienta nebo jeho rodinu, nikoli jak mají útočit,“ doplnil Gary Grosman. V návaznosti na prezentaci praktických dovedností pak studenty seznámil s vybranými krizovými situacemi a klíčovými aspekty připravenosti na teroristický útok. „Obvykle u nás záchranná služba z místa incidentu odveze všechny zraněné do 25 minut a během čtyř hodin to tam vypadá úplně stejně jako před útokem, vše je uklizeno a upraveno.  Dokážeme do těch míst rychle vrátit život a útočníkům ukázat, že nad námi nevyhrají, že nás nezastraší, že budeme žít dál a usilovat o mír,“ zdůraznil Gary Grosman. Pojem terorista provází podle něj v mnoha zemích včetně Evropy velké obavy. „Není to ale otázka toho, jestli se to stane, ale kdy se to stane a jestli na to budeme připraveni.“

Špičkový odborník na krizové řízení Gary Grosman má za sebou 25 let služby ve vojenském letectvu i aktivní účast ve zdravotnických a záchranných misích, zejména při poskytování operační podpory při vysoce rizikových incidentech. Jako člen a později dobrovolník elitního útvaru izraelského vojenského letectva se účastnil četných záchranných operací po teroristických útocích v Izraeli i při dalších katastrofách v Keni, Jordánsku nebo Turecku. Během návštěvy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy byl členem místního pohotovostního zdravotnického systému pro hosta a jeho doprovod. V nedávné době založil společnost Aeromedical Group zaměřenou na zdokonalování krizových zdravotnických služeb na letištích a v leteckém provozu, je také provozním ředitelem a zakladatelem Global Medical Service.

Zpět