Zájemci o obor Zdravotnický záchranář otestovali své fyzické schopnosti

První část testů fyzické zdatnosti: běh na 1 500 m.
Foto: Velena Mazochová
Pátek 22. červen 2018, 12:00 – Text: Velena Mazochová

Na sedm desítek uchazečů o studium bakalářského oboru Zdravotnický záchranář na fakultě zdravotnických věd postoupilo do druhého kola přijímacího řízení, a mohlo tak absolvovat test fyzické zdatnosti. Své běžecké a plavecké schopnosti změřili na olomouckém atletickém stadionu TJ Lokomotiva a v Aplikačním centru BALUO.

Uběhnout 1 500 metrů do časového limitu 7:30, v případě dívek pod 8:30, a minimálně do 2:30, resp. 2:45, uplavat 100 m volný způsob. Takové byly limity pro splnění podmínek druhého kola přijímacích zkoušek pro uchazeče o bakalářské studium oboru Zdravotnický záchranář v příštím akademickém roce, kteří prošli písemnými testy prvního kola.

Zvládl jej i Vojtěch Bartoš z Rousínova, který se postavil na běžeckou startovní čáru v první skupině. „Patnáct set metrů běhám určitě pod šest minut. Nevím ale, jak to tentokrát dopadne, protože mám zraněné koleno. Testy dopadly dobře, vždycky to sice může být lepší, ale jsem spokojený,“ uvedl před vyběhnutím absolvent zdravotnického lycea ve Vyškově.

Naopak Zuzana Dufková z Březové nad Svitavou postoupila přímo do druhého kola díky výbornému prospěchu na střední zdravotnické škole v Brně. „Trénovala jsem, tak snad to bude v pohodě, na patnáctce mívám kolem sedmi minut. Při plavání vsadím na jistotu a budu plavat prsa,“ vysvětlila Zuzana, kterou obor přilákal příslibem dostatečného přísunu adrenalinu. „Práce záchranáře určitě nebude stereotypní. Nejraději bych pracovala jako vojenský záchranář,“ prozradila.

V obou disciplínách museli uchazeči obstát alespoň s  minimálním počtem bodů. „Čím lepší čas, tím víc bodů. Pokud nesplní limit hned v první disciplíně, nemohou už absolvovat druhou,“ vysvětila organizační garantka oboru Pavla Svobodová z Ústavu ošetřovatelství fakulty zdravotnických věd.  

Ke dvoukolovým přijímacím zkouškám pro bakalářský obor Zdravotnický záchranář pozvala fakulta uchazeče poprvé červnu loňského roku, kdy se ke studiu přihlásilo 120 zájemců. „Letos přihlášku poslalo 110 uchazečů, k přijímacím zkouškám se jich dostavilo více než 80,“ uvedla vedoucí studijního oddělení FZV Alena Cholinská. Jak doplnila, pro nadcházející akademický rok plánuje fakulta stejně jako loni přijmout do prvního ročníku 30 studentů.

Zpět