Ergoterapeuti pomáhali seniorům a mentálně postiženým v Centru Dominika Kokory

Foto: Marcela Kučerová
Středa 20. prosinec 2023, 10:00 – Text: David Kresta

Studenti 3. ročníku oboru ergoterapie na FZV UP absolvovali od konce listopadu do poloviny prosince praxi v Centru Dominika Kokory. Upevňovali a prohlubovali si teoretické a praktické znalosti z oblasti ergoterapie u osob s mentálním i kombinovaným postižením a osob seniorského věku. Program doplnila návštěva předvánoční Olomouce, přátelské utkání v bowlingu a také mikulášská nadílka a divadelní představení Lotrando a Zubejda.

Studenty během praxe vedla Marcela Kučerová, která spojila teorii s praxí. Vedle předmětu Mentální postižení tak byly na programu přednášky klinického logopeda, protetického technika či canisterapeuta. „Studenti měli také možnost vyzkoušet si osobní asistenci v rámci zprostředkování kontaktu klientům s kombinovaným postižením se společenským prostředím. Asistovali také při cestování s vozíkem a transferu klientů z vozíků do dopravního prostředku. Během praxe rovněž zpracovávali kineziologické rozbory u vybraných klientů, navrhovali cíl terapie, krátkodobý plán a kompenzační pomůcky,“ popsala Marcela Kučerová z Centra Dominika Kokory.

Třítýdenní praxi zpestřil přátelský turnaj v bowlingu nebo předvánoční večírek v druhém pracovišti centra v Dřevohosticích. A protože Marcela Kučerová je zakladatelkou amatérského Divadelního spolku Dominika, nechybělo v programu ani divadelní představení. „Studenti se ochotně zúčastnili zkoušek představení pohádky Lotrando a Zubejda, v němž účinkují naši klienti,“ upozornila Marcela Kučerová.

Pro budoucí ergoterapeuty z olomoucké fakulty měla jen slova chvály. „Musím říct, že mi rukama a výukou prošlo již hodně studentů různých zdravotních oborů, ale tito ergoterapeuti byli nejlepší. Mají obrovské srdce a neskutečnou empatii a energii něco těmto lidem předat. Naši klienti si je zamilovali a bylo velmi těžké se s nimi rozloučit,“ shrnula Marcela Kučerová, která věří, že spolupráce se studenty FZV UP bude úspěšně pokračovat i v příštím roce.