Tři ceny rektora UP pro fakultu zdravotnických věd

Oceněný Adam Štefek s rektorem UP Martinem Procházkou. Foto: Vojtěch Duda
Pátek 17. únor 2023, 9:30 – Text: David Kresta

Na tradičním slavnostním ceremoniálu v aule pedagogické fakulty ocenil rektor Martin Procházka autory a autorky odborných publikací z řad akademické obce a úspěšné studenty a studentky za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a sportovní výkony v roce 2022. Studentské ceny si za Fakultu zdravotnických věd UP převzali Anna Orságová a Adam Štefek. Čestné uznání získal Robert Vysoký.

První místo za Fakultu zdravotnických věd UP získal Adam Štefek za bakalářskou práci Vývoj doporučených postupů pro rozšířenou neodkladnou resuscitaci. „Ihned jsem s úsměvem kontaktoval pana doktora Petra Matoucha, který mou práci vedl. První místo mi samozřejmě udělalo velikou radost. Vnímám to především jako možnost reprezentovat fakultu zdravotnických věd a její akademické pracovníky, kteří mně a mým kolegům předali během studia svoje maximum a díky kterým vím, co od života chci,“ uvedl Adam Štefek, který při volbě tématu bakalářské práce váhal mezi několika variantami. „Všechny se ale týkaly resuscitace. Každý záchranář by měl rozšířenou resuscitaci ovládat dokonale. Jedním z důvodů mého rozhodnutí bylo mít hlubší a detailnější náhled do problematiky. Nejpřínosnější pro mě bylo pochopení jednotlivých souvislostí, díky kterým jsou dnešní doporučené postupy efektivnější, než tomu bylo v minulých letech. Nejobtížnější bylo vytvořit přehlednou strukturu práce a soustředit se pouze na ty nejdůležitější změny, protože na tohle téma by se dalo s dnešními zdroji psát donekonečna,“ popsal absolvent bakalářského studijního programu Zdravotnický záchranář.

Druhé místo obsadila absolventka magisterského studijního programu Aplikovaná fyzioterapie Anna Orságová za magisterskou práci Posouzení míry poškození ipsilaterální ruky u pacientů po cévní mozkové příhodě. „Ve své závěrečné práci jsem se chtěla zabývat rukou a její rehabilitací, neboť mě tato problematika velice zajímá a fascinuje, a narazila jsem na studii, která popisovala senzomotorické poškození ipsilaterální ruky u pacientů po cévní mozkové příhodě, která je v rehabilitaci těchto pacientů často opomíjena. Ve své práci jsem se poté zaměřila na hodnocení poškození jemné motoriky a síly stisku u těchto pacientů. Výsledky měření prokázaly tento deficit ve srovnání se zdravými probandy odpovídajícího věku, pohlaví a dominance horní končetiny. Nejpřínosnější byly rady vedoucí mé práce Kateřiny Wolfové, která mě směrovala, dávala podněty a inspirovala. Ocenění si velmi vážím, byla jsem překvapená a samozřejmě měla radost,“ přiblížila Anna Orságová.

Čestné uznání za odbornou knihu Rehabilitace a preskripce pohybové aktivity u kardiovaskulárních a vybraných interních onemocnění převzal z rukou rektora zkušený fyzioterapeut Robert Vysoký. Publikaci, jejíž vznik trval téměř deset let, jsme blíže představili ZDE.