Ústav ošetřovatelství měl své zástupce na ENNE programu v Plymouthu

Na snímku zprava odborné asistentky Petra Kašparová a Daniela Bartoníčková spolu se studentkami 2. ročníku Všeobecného ošetřovatelství Lucií Doležalovou a Hanou Mrnuštíkovou. Foto: archiv D. Bartoníčkové
Pondělí 6. květen 2024, 13:30 – Text: David Kresta

Odborné asistentky Daniela Bartoníčková a Petra Kašparová se studentkami Lucií Doležalovou a Hanou Mrnuštíkovou vyrazily na konci dubna do britského Plymouthu. Reprezentovaly zde Ústav ošetřovatelství FZV UP v týdenním ENNE programu Intercultural Competencies in Nursing (Interkulturní kompetence v ošetřovatelství).

Studenti a studentky plnili úkoly v mezinárodních skupinách pod supervizí zkušených pedagogů. „Jedním z úkolů bylo vytvořit obraz ideální evropské sestry. Dále měly skupiny navrhnout evropský plán ošetřovatelské péče. Každá skupina dostala modelový scénář a diskutovala o potřebách pacienta v různých systémech zdravotní péče,“ přiblížila přednostka Ústavu ošetřovatelství Daniela Bartoníčková. Dalším důležitým tématem setkání v Plymouthu byla diskuze nad kompetencemi Všeobecných sester napříč zeměmi nejen v rámci Evropské unie. „Společným rysem všech zemí zapojených do programu je stále trvající nedostatek sester v klinické praxi. Vyměnili jsem si poznatky a rady pro nastavení klinické praxe v nemocnicích a možnosti další spolupráce při výměnném programu studentů,“ zmínila odborná asistentka Petra Kašparová.

Týdenního programu se aktivně účastnily studentky 2. ročníku Všeobecného ošetřovatelství Lucie Doležalová a Hana Mrnuštíková. „Pro mě bylo nejcennější setkání se studenty a pedagogy ze zahraničních fakult a sdílení jejich zkušeností a perspektiv. Zvláště mě zaujala diskuze o různých typech vzdělávacích programů a spolupráce napříč evropskými institucemi. Tato zkušenost mi ukázala nové vyhlídky a poskytla inspiraci pro další studium a práci samotnou,“ shrnula Lucie Doležalová. „Tato zkušenost mi poskytla nezapomenutelné zážitky a vzpomínky, které budu mít po celý život. Díky programu jsem si zlepšila své jazykové schopnosti a navázala cenné kontakty s lidmi z celého světa. Pobyt mi poskytl příležitost k osobnímu i akademickému růstu,“ doplnila Hana Mrnuštíková.

Síť European Network of Nursing in Higher Education (ENNE) byla založena v roce 1998 a tvoří ji vysokoškolské ústavy a katedry z celkem 14 zemí zaměřené na ošetřovatelství. Hlavním cílem ENNE je podpora výměny studentů a pedagogů prostřednictvím týdenního intenzivního programu, v němž si účastníci rozšiřují své zkušenosti a znalosti o systémech zdravotní péče v různých zemích.