Vědecké práce studentů lékařské fakulty opět potvrdily vysokou úroveň SVOČ

Vítězem v kategorii klinických oborů se stal student 4. ročníku všeobecného lékařství Denis Dvořák.
Fotogalerie: Svatopluk Binder a Velena Mazochová
čtvrtek 17. květen 2018, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Více než stovku prací přihlásili letos studenti olomoucké medicíny do fakultního kola studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ). Vítězové jednotlivých soutěžních sekcí získali mimořádná stipendia a nominace do celostátní soutěže, ve které se utkají se svými kolegy z ostatních lékařských fakult. 

Studenti prezentovali výsledky své vědecko-výzkumné práce v klinické, chirurgické a interní sekci a v sekcích teoretických oborů a zubního lékařství. V každé z nich odborné poroty vyhodnotily tři nejlepší práce, oceněné mimořádným stipendiem deset, sedm a pět tisíc korun za první, druhé a třetí místo. V samostatné kategorii soutěžili studenti anglického studijního programu General Medicine.

Nejvyšší hodnocení si v jednotlivých sekcích letošní soutěže získali Eva Mnacakanová, Dominik Prachař, Adam Chudoba, Denis Dvořák a dvojice spoluautorů Raphael Mohammad a Nelly Pařízková. V kategorii General Medicine hodnotila porota nejlépe výsledky studentky Gal Adar. Studentské práce zahrnuly spektrum témat od problematiky Hodgkinova lymfomu přes nádory prostaty až po výpočetní tomografii. Vítězové zároveň získali nominace do celostátního kola.

„Poroty hodnotily originalitu práce, míru samostatnosti, se kterou se na ní studenti podíleli, a také způsob a úroveň prezentace výsledků. Kvalita je výborná a stabilní a myslím, že už téměř není co zlepšovat,“ uvedla proděkanka Eliška Sovová. Více než stovka přihlášených prací zároveň znovu potvrdila stabilní zájem pregraduálních studentů o aktivní zapojení do vědy a výzkumu. „Kolegové z ostatních lékařských fakult nás obdivují a ptají se, jak je možné, že se u nás SVOČ účastní tak velký počet studentů. A my říkáme: v republice jsme prostě nejlepší,“ dodala Eliška Sovová. 

Zapojení studentů do vědecké činnosti ocenil i děkan Milan Kolář, podle nějž je mezi nimi možné už dnes tušit příští docenty a profesory. „Velmi si vážím toho, že nad rámec svých náročných studijních povinností máte ještě snahu a trpělivost pracovat v rámci ústavů a klinik. Vědecká práce je fantastická, a právě ´svočka´ umožňuje se na ní podílet. Je také velmi důležité, že se naučíte nejen vědecky přemýšlet a pracovat, ale současně své výsledky prezentovat a získat ten krásný pocit, že jste něco dokázali,“ zdůraznil Milan Kolář při zahájení soutěže. 

Studentská vědecká odborná činnost na lékařské fakultě vstoupila letos už do svého 51. ročníku a jak potvrdila i proděkanka Hana Kolářová, vysokou úroveň si drží dlouhodobě. Vědecká práce podle ní navíc pro řadu studentů nekončí účastí ve SVOČ. „Máme zkušenosti, že někteří z nich na ústavech a klinikách pokračují i v doktorandském studiu, a my si je tak vlastně vychováváme třeba už od druhého ročníku, kdy se do vědecké práce zapojili poprvé. Jako školitelé se jim rádi věnujeme, je to práce, která je svým způsobem navíc, ale nás to s nimi baví. Snažíme se jim nabízet něco nového a zapojit je do kolektivu, aby viděli, že učitelé dělají i něco jiného, než pouze učí,“ doplnila Hana Kolářová.