Ve finále celostátní soutěže o cenu Jean-Marie Lehna jsou i dvě studentky přírodovědecké fakulty

Finále celostátní soutěže o cenu Jean-Marie Lehna za chemii se konalo na olomoucké přírodovědecké fakultě.
Foto: Šárka Chovancová
pátek 18. květen 2018, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Dvě studentky přírodovědecké fakulty se dostaly do letošního finále celostátní soutěže o cenu Jean-Marie Lehna za chemii, kterou každoročně pořádá společnost Solvay a francouzské velvyslanectví. Finálové klání v úterý 15. května hostila přírodovědecká fakulta. Výsledky soutěže, ve které špičkoví odborníci oceňují nejlepší doktorskou práci v oboru chemie z České republiky, budou zveřejněny v závěru června při předání ocenění na francouzské ambasádě.

Deset kandidátů, mezi kterými byla Veronika Navrátilová z katedry fyzikální chemie a Lucie Borková z katedry organické chemie přírodovědecké fakulty, prezentovalo při úterním finále svoji práci před desetičlennou porotou. Jejím předsedou byl vědecký ředitel společnosti Solvay a významný a oceňovaný francouzský chemik profesor Patrick Maestro. V porotě usedl také atašé pro vědu a vysoké školy Francouzského institutu v Praze Mathieu Wellhoff, zástupce firmy Solvay v ČR i představitelé tuzemských vysokých škol. Účastníky soutěže přišel přivítat a podpořit děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala, který ocenil všechny práce a účastníkům popřál, ať se jim stále tak daří.

Všechny hodnocené práce, od teoretických studií chování proteinů na membránách přes vývoj senzorů a studium samouspořádávání až po syntézy nanoslitin, porota hodnotila jako výjimečné. Vybrat ty nejlepší práce proto nebyl lehký úkol. Vybraní kandidáti ale nebyli dosud zveřejněni, protože oceněni převezmou přímo z rukou profesora Jean-Marie Lehna, nositele Nobelovy ceny za chemii za rok 1987, a to 20. června na francouzské ambasádě. Slavnostnímu aktu budou přítomni další dva nositelé Nobelovy ceny - profesor Jean-Pierre Sauvage (Nobelova cena za chemii 2016) a profesor Serge Haroche (Nobelova cena za fyziku 2012).

Součástí ocenění tří nejlepších doktorských prací je finanční odměna a stipendium na stáž ve Francii.