Jaroslav Vomáčka se vzdá funkce děkana

Jaroslav Vomáčka.
Foto: Velena Mazochová
Úterý 11. červen 2019, 12:00 – Text: Martin Višňa

Fakulta zdravotnických věd bude na podzim volit nového děkana. Jaroslav Vomáčka, který započal své druhé funkční období v čele fakulty v březnu 2017, na zasedání akademického senátu oznámil záměr opustit děkanský post.

„Funkce děkana se chci vzdát z několika důvodů. Kromě jiného odcházím do řádného důchodu, v pedagogické a vědecko-výzkumné sféře bych ale chtěl ještě dokončit projekty, do kterých jsem zapojen. Velký význam v mém rozhodnutí hrají i zdravotní důvody. Rád bych tedy vedení fakulty svěřil někomu jinému. Nevidím v tom nic dramatického, je obvyklé, že se střídají generace,“ sdělil senátorům děkan.

Do čela fakulty zdravotnických věd byl Jaroslav Vomáčka poprvé zvolen v roce 2013. V děkanské volbě o čtyři roky později funkci obhájil, byl jediným kandidátem. Během jeho vedení se nabídka studijních možností fakulty rozrostla o několik nových studijních programů, mimo jiné i o studium fyzioterapie v anglickém jazyce, nebo se započalo s přípravou výstavby nové společné budovy s lékařskou fakultou.

„S panem děkanem jsme tento záměr dopředu projednali. Jeho rozhodnutí jsme akceptovali a jsme připraveni ocenit jeho zásluhy o rozvoj fakulty. S ohledem na lhůty dle Jednacího řádu Akademického senátu FZV UP, období letních prázdnin nebo nutnost sladění termínů s aktivitami, které se týkají chodu fakulty, jsme se rozhodli co nejdříve oznámit záměr vyhlášení řízení o návrhu na jmenování děkana. Tímto dáváme na vědomí, že se připravuje volba nového děkana, ale celý proces bude oficiálně spuštěn 19. srpna,“ uvedl předseda senátu Lukáš Merz. Jméno nového děkana by fakulta měla znát na konci října nebo počátkem listopadu.

Senátoři FZV budou na podzim rozhodovat také o novém zástupci v Akademickém senátu UP, který nahradí končící Anitu Můčkovou. Jak pro volbu děkana, tak pro doplňovací volbu do univerzitního senátu již senátoři fakulty schválili volební komisi. Kromě toho souhlasili také se záměrem navazujícího magisterského programu Specializace v ošetřovatelství – Sestra pro péči v chirurgických oborech či s podmínkami přijímacího řízení pro akademický rok 2020/2021.

K dalšímu jednání se Akademický senát FZV UP sejde před létem ještě jednou, termín je předběžně stanoven na 27. června.